Rola polityki spójności UE i jej podmiotów we wdrażaniu nowej europejskiej polityki energetycznej cz.IIR. Helmer: Rzeczywiste oszczędności z biomasy są znacznie mniejsze niż można się spodziewać. Jednocześnie wykorzystywanie użytków rolnych dla biomasy jest niebezpieczne dla żywności i cen. Gaz łupkowy powinien być wykorzystywany, aby obniżyć ceny gazu. W USA emisje spadły ze względu na przechodzenie z węgla na gaz. Wiatr jest nieprzewidywalny więc nie jest skuteczny. Farmy wiatrowe nie powodują zmniejszania zużycia energii.

V. Prodi: Biomasa dotyczy przemysłu leśniczego i rolnictwa. Chodzi np. o ograniczenie ryzyka pożarów. Biomasa może być wykorzystywana w bardzo różny sposób.

C. Turmes: Dzięki elektrowniom wiatrowym ograniczamy emisję. W kwestii gazu łupkowego nie musi się on przyczynić do obniżki cen gazu. Rynek w USA jest nieco inny. Europa jest w tej kwestii zależna od Rosji.

R. Goebbels: Część krajów jest przeciwna eksploatacji gazu łupkowego. Koniec końców i tak będzie on eksploatowany, przy czym Europa będzie spóźniona wobec innych graczy na rynku.

R. Helmer: Rynek w USA jest faktycznie inny – Amerykanie są bardziej przedsiębiorczy. Lepiej działać niż nic nie robić. Wydobycie gazu, pewnie wbrew temu czego chciałaby Rosja, obniży ceny.

Komisja Europejska: Mamy poważne inwestycje w energie efektywną i odnawialną. To stosunkowo nowy element polityki spójności. Ważna jest wymiana doświadczeń. Ważne, żeby fundusze były wykorzystywane w bardziej efektywny, optymalny sposób. Efektywność budynków jest bardzo ważna. Cele i środki można łączyć w bardzo różny sposób. Jest wiele miejsca na różne konfiguracje.

Sprawozdawca: I. Enciu : Wiele teraz zależy od tego co będzie się działo w komisji REGI.